ДОБРОДОЈДОВТЕ ВО

ГРАД НА СОНЦЕТО,
ТРАДИЦИЈАТА
И СРЕЌАТА!Please update your Flash Player to view content.

ПРЕКРАСЕН ОСМОМАРТОВСКИ КОНЦЕРТ

Гевгеличанките, но и вљубениците во оперската музика, синоќа можеа да уживаат во прекрасниот осмомартовски концерт што го организираше општина Гевгелија, по повод Денот на жената-8 март,  заедно со Македонската опера и балет. Под наслов „Љубов низ арија ти подарувам“ врвните македонски оперски првенци Марјан Николовски, Ана Ројдева, Марија Наумовска, Никола Стојчески,

а во пијано придружба на Елена Сиљаноска, во Народниот театар во Гевгелија изведоа популарни оперски арии. Извонредниот настап на оперските пеачи предизвика бурни аплаузи кај гевгелиската публика, барем оној дел кој ужива во оперската музика.

Со синоќешниот концерт всушност започна реализацијата на договорената соработка меѓу општина Гевгелија и Македонската опера и балет.Осмомартовскиот концерт беше прв од низата концерти на МОБ кои ќе бидат одржани во Гевгелија.

 

БИЗНИС ПОНУДА

КУЛТУРА

ТУРИСТ ИНФО

АКТУЕЛНО

_____________________
 

НАРЕДНИ НАСТАНИ

_____________________